Sınırsız İnternet, Gizlilik, Güvenlik: VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

 
Bir bireyin gerçek dünyada kullandığı kimliği haricinde sanal dünyada da bilerek ya da bilmeyerek paylaştığı veri ve bilgiler sayesinde bir sanal kimliği oluşur. Bu sanal kimlik, ister bir takma ad ile oluşturulmuş olsun ister gerçek kimlik bilgileriyle; herhangi bir üçüncü parti her zaman bu bireyin gerçek bilgilerine istediğinde ulaşabilir.

İnternette kasıtlı olarak paylaşılan bilgiler neler olabilir? Facebook üzerinden İsim, soyisim, yaş, meslek, yaşanılan yer, hobiler; Instagram üzerinden yapılan paylaşımlar dolayısıyla gerçek konum, kimlerle olduğunuz ve neler yaptığınız; Twitter üzerinden bireysel düşünceler ve konum; WhatsApp üzerinden kişisel konuşmalar, paylaşılan fotoğraflar, yapılan aramalar ve benzeri gibi veri ve bilgiler devamlı olarak bireyler tarafından paylaşılır. Bu tip veri ve bilgiler bu ve benzeri platformlar tarafından genellikle reklam amaçlı olarak kullanılır. Fakat, Facebook skandalında olduğu gibi, veri ihlali söz konusu olduğunda bu tip veri ve bilgiler bireyleri manipüle etmek için kullanılabiliyor. Facebook skandalında yaklaşık olarak 87 milyon kullanıcının bilgileri Cambridge Analytica’nın Facebook’a entegre ettiği bir anket üzerinden çalınmış ve daha sonra şu an ABD Başkanı olan Donald Trump’ın seçim kampanyası üzerinden Cambridge Analytica’ya 6 milyon dolar gibi bir meblağ ödenmişti.

Bir bireyin yaşadığı yer, hobileri, ilgi alanları, bir website üzerinde yaptığı etkileşimleri, mesleği, yaş aralığı, etnik kökeni, siyasi yönelimi, hassas olduğu konular gibi benzeri bilgiler o bireyin alışveriş yapma eğilimi olduğu ürünleri hedeflemede, Facebook skandalında olduğu gibi seçimlerde o birey ve benzeri bireylerin düşünce tarzına göre kampanyalar üretiminde kullanılabilir.

İnternete saçılan bu kişisel veri ve bilgilerin önünü kesmek amacıyla internette kendinize özel bir ağ oluşturabilirsiniz. Bunu, VPN programları ile gerçekleştirebilirsiniz. VPN, internet üzerinde size özel bir ağ oluşturur ve bütün veri alışverişinizi bu ağ üzerinden gerçekleştirir. Bu özel ağ, kişisel veri ve bilgilerinizin güvenliğini sağlarken, iyi ve güvenilir bir VPN programının kullandığı şifreleme yöntemi bütün bu veri aktarımını şifreler ve kullandığınız size özel VPN ağı üçüncü herhangi bir parti tarafından keşfedilse bile şifrelenmiş olan verileri okuması ve onlardan anlam çıkarılması imkansızdır.

İnternete giriş yaparken tarayıcılarınız üzerinden de birçok bilgiyi açık edersiniz. Google Chrome ve benzeri gibi internet tarayıcıları sizin hakkınızda internete bağlandığınız cihazın donanım ve yazılım bilgileri başta olmak üzere, sizin IP adresiniz, tarayıcınızın internet hızı, Google ile oturum açıyorsanız; gerçek konumunuzu, internet tarayıcı geçmişinizi, farenizin hareketlerini (heatmap), tarayıcınızın dilini bilebilir. Bilgisayarınızda direkt olarak uygulama kullanmak istemiyorsanız, Chrome için VPN eklentisi kullanarak da kişisel veri ve bilgi güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

VPN programı sadece gizlilik ve güvenlik sağlamaz. VPN programlarının internete bağlanılan cihazın IP adresini değiştirerek yasaklı sitelere giriş yapmaya olanak sağladığını biliyoruz. Her VPN programını aktifleştirdiğinizde, VPN sunucusunun sağladığı konum üzerinden verilen IP adresi, erişime engelli web sitelere giriş sağlamaktadır. Bunun haricinde, iyi ve güvenilir bir VPN programı sınırsız internete erişmenizi sağlarken, aynı zamanda kaliteden ödün vermemenizi sağlar. Sınırsız bant genişliği sunan VPN programları, video içerikli platformlarda internet servis sağlayıcınızın size belirlediği kota sonrası düşen internet hızınızı yok sayar ve Youtube, Netflix ve benzeri gibi platformlarda yüksek çözünürlüğün keyfini çıkarabilirsiniz.

Aslında, Netflix ve Youtube gibi platformlar bölgeye yani IP adresine göre içerik sağlamaktadırlar. Bu demektir ki, yayınlanan video içerikleri her ülkede aynı değildir. Örneğin, Amerika’da Walking Dead yayınlanırken Türkiye’de yayınlanmamaktadır ve bu noktada ülkelerin satın aldıkları telif hakları devreye girmektedir. VPN kullanarak sınırsız Netflix içeriğine ulaşmanız mümkün! VPN programları, hem erişime konulan yasakları aşmanızı sağlar hem de internetteki bütün içeriklere ulaşmanızı sağlar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar