Güvenli ve Şifreli E-Posta: Protonmail


Merhaba dostlar,
Daha önce uçtan-uca şifreleme özelliğine sahip, gizliliğe önem veren E-Mail servislerinden bahsetmiştim. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Protonmail’de bu servislerden bir tanesi.

Aslında bu tür hizmetleri tek tek anlatmıyoruz. Lakin Hacker Adana olarak Gmail hesabımız yerine Protonmail’e geçince anlatma gereği duyduk. Bir hayli geç kaldığımızında farkındayız :)

Protonmail, uçtan-uca şifreleme desteği sunan, IP adresinizi kayıt etmediğini iddia eden, merkezi İsviçre olan ve verileri İsviçre yasalarınca koruma altına alınan, ücretsiz ve açık kaynak bir Web posta servisidir.

2013’te CERN’de çalışan bilim insanları tarafından kurulmuş, sıfır bilgi ilkesiyle dizayn edilmiştir. Protonmail uçtan-uca şifreleme sunar, uçtan-uca şifreleme için açık anahtarlı şifreleme ve simetrik şifreleme protokollerini kullanır.

Protonmail’in bir kaç dezavantajı var. Bunların birisi, kayıt olduktan sonra sizin kötücül yazılım olmadığınızı doğrulamanız için E-Mail, SMS doğrulaması yada bağış istemesi. Bu bilgilerin kayıt edilmediğini söylüyorlar. Özellikle, soğan sitesi kullanarak anonim bir hesap açtığımızda kimliğimizi deşifre edeceği için dezavantaj dedim. Ama bypass edilebiliyor ;)

Doğrulama kodu için Openmailbox kullanabilirsiniz. Openmailbox kayıt sırasında sizden herhangi bir bilgi yada doğrulama kodu istemez. Rastgele oluşturduğunuz Openmailbox hesabınızla doğrulama işlemini geçebilirsiniz. Proxy, VPN yada TOR kullanmadan kayıt olursanız Captcha doğrulaması ile hesabınızı doğrulayabilirsiniz.

Protonmail, doğrulama mailinde herhangi bir bilgi bulundurmuyor. Yalnızca doğrulama kodu bulunuyor.

Protonmail Özellikleri

 • Tüm sunucuları İsviçre’dedir ve İsviçre yasalarında koruma altına alınmıştır. İsviçre’nin ABD, İngiltere, Türkiye gibi ülkelerle içerik paylaşma zorunluluğu yoktur. Kullanıcı verileri Swiss Federal Data Koruma Aksiyonu (DPA) ve Swiss Federal Data Koruma Yönetmeliği (DPO) ile koruma altına alınmıştır. 
 • Tüm mailler uçtan-uca şifrelenir ve geliştirici ekip dahil maillerinizin içeriğini hiçkimse göremez. 
 • IP adreslerinizi kayıt etmez. 
 • Anonim kayıt olmak için soğan(TOR) sitesi desteği verir. Soğan sitesinde SSL kullanır. 
 • Kayıt sırasında sizden kişisel bilgilerinizi istemez. 
 • Günlük 150 mail gönderme hakkı tanır. (Yalnızca ücretsiz hesaplarda) 
 • 500 MB depolama alanı tanır. (Yalnızca ücretsiz hesaplarda) 
 • Kendini imha eden mailler gönderir.(Self-Destruct) 
 • Android ve iOS uygulama desteği vardır. 
 • Açık anahtarınızı indirebilir, dilediğiniz kullanıcıya gönderebilirsiniz. (Bknz: PGP
 • Diğer mail servisleriyle uyumludur. (Gmail, Hotmail, Yandex gibi) 
 • 20 etiket oluşturma hakkı tanır. (Yalnızca ücretsiz hesaplarda) 

Protonmail dezavantajları

 • VPN, Tor üzerinden kayıt olduğunuzda sizden E-Posta onayı ister. Aksi durumda Captcha ile doğrulamayı geçebiliyorsunuz. 
 • İkincil ad (alies) desteği ücretsiz hesaplarda yok. Ücretli hesaba geçmeniz gerekiyor. 
 • Kendi domaninizi ücretsiz hesaplarda ekleyemiyorsunuz. Ücretli hesaba geçmeniz gerekiyor. (Domain’ize özel anahtar oluşturabiliyorsunuz.) 
 • Ücretsiz hesaplara Protonmail imzasını ekliyor lakin kendiniz silebiliyorsunuz. İmzayı kaldırmak için ücretli hesaba geçmeniz gerekiyor. 

Kayıt Olmak

Protonmail.com sitesini ziyaret edelim.

Soğan sitesi için https://protonirockerxow.onion/ adresine, Protonmail Soğan sitesi blog yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.
Protonmail ana sayfası yüklendikten sonra kayıt olmak içinsağ üst köşedeki Sign Up butonuna tıklayalım.
Buradan ödeme planımızı seçiyoruz. Ücretsiz plan için aydınlatılmış alandaki herhangi bir kısma tıklayalım.
Ücretsiz planımız hakkında burada bize bilgi vermekte. 500 MB disk alanımız, günlük 150 mail hakkımız ve sınırlı destek hakkımız olacak. Daha sonra planınızı yükseltebilirsiniz.

Aydınlatılmış alan içindeki Select Free Plan butonuna tıklayalım.
Burada kullanıcı adımızı ve mail adresimizin alanadını belirlememiz gerekiyor. Yalnız dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Eğer bu mail hesabını anonim olmak için kullanıyorsanız sizi temsil etmeyen bir kullanıcı adı belirmeniz gerekiyor.

Diğer husus ise, ileride hesabınızı kapatsanız dahi aynı kullanıcı adıyla yeni bir hesap açamıyorsunuz. Biz HackerAdana kullanıcı adıyla bir hesap açtık. Biz hesabı kapatsak dahi hiç kimse (bizde dahil), HackerAdana adıyla yeni bir hesap açamıyor. Avantaj mı yoksa dezavantaj mı bilemeyiz ;)
Kullanıcı adımızı belirledikten sonra şifre belirliyoruz. Güçlü bir şifre belirlemeyecekseniz, önce Protonmail sekmesini, sonra bu kapatın lütfen. Unutmayın, şifrelemeniz şifreniz kadar güvenlidir.

Güvenli şifremizi iki kez yazdıktan sonra kurtarma adresi kısmına geçiyoruz.
Zorunlu değil. Hesabınızın şifresini unuttuğunuzda sıfırlamak için kullanılıyor. Doğrulama ekranındaki mail adresi hesabınızın herhangi bir bölümüyle ilişkilendirilmiyor. Kurtarma adresini daha sonra değiştirebiliyorsunuz.
Kullanıcı adımızı, güvenli şifremizi ve kurtarma adresimizi belirledikten sonra aydınlatılmış alandaki Create Account butonuna tıklıyoruz.
Hesabımızın oluşturulmasını bekliyoruz..
Buradan hesabımızı doğrulamamız gerekiyor. Ben VPN yada Tor kullanmadığım için Captcha ile hesabımı doğruladım.

Sizinde hesabınızı doğruladığınızı varsayıyorum.
Doğrulama işleminden sonra Complete Setup butonuna taklayarak bitirelim.
Protonmail hesabınızı oluşturdunuz :)

Mailinizi bekleriz; HackerAdana@Protonmail.com :)

Şu hususa dikkat edin. Protonmail kullanarak Gmail yada Hotmail gibi uçtan uca şifreleme desteği sunmayan servislere mail attığınızda, attığınız mail yalnızca Protonmail sunucularında şifreli olarak saklanır. Gmail yada Hotmail sunucularında cleartext olarak mailiniz bulunur. Yani siz Protonmail hesaplarının dışında ki mail adreslerine mail attığınızda şifreli bir iletişim sağlamış olmuyorsunuz.
Lakin bu durum PGP kullandığınızda değişiyor. Ama tam güvenlik sağlamayacağını unutmayın.

Protonmail hesabınızın açık anahtarına ulaşmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
Protonmail Setting > Keys yada Burada

Protonmail hesabınıza giriş yapmak için Sign Up butonunun yanındaki Log in butonuna tıklayabilirsiniz.

ProtonMail Çeviri Projesi

Protonmail, yerelleştirme çalışmaları için gönüllüleri aramakta. Eğer sizde Protonmail Türkçe çeviri çalışmalarında görev almak isterseniz contact@protonmail.ch mail adresine bir mail yollayabilirsiniz. Unutmayın, açık kaynak projeler topluluğun çabalarıyla ilerler.


Soru görüş ve öneri için biliyorsunuz ;) HackerAdana@Protonmail.com
#Jack