Tor Browser ve Deep Web Hakkında Her Şey

Merhaba dostlar
Daha önce blog'ta bir sürü yazı yazmıştık Tor Browser Nasıl Kullanılır, Tor Browser Nedir, Linux Tor Browser, Windows Tor browser vs..
Joe ile birlikte karar verdik bu konuları tek bir başlık altında topladık.

Tor Browser Nedir?

Tor, “The Onion Routing” sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Kullanıcılarına anonim iletişim imkânı sağlayan bir ağ ve yazılım projesinin adıdır.

Tor Çalışma Mantığı

Tor web tarayıcısı açıldığı anda Tor unsurlarının bulunduğu bir listeden rastgele unsur seçer ve bunlardan verinin üzerinden geçeceği bir tünel (Tor circuit) oluşturur. Tor tarayıcısını kullanarak internete erişmeye çalışan bir kullanıcı, tarayıcıyı açtığında yazılım belirli sayıda Tor unsurunun bulunduğu bir tünel oluşturarak kullanıcının verilerini bu tünel üzerinden gitmek istediği yere ulaştırır. Bu işlem sırasında giden veri her Tor unsuru üzerinden geçerken şifreli bir şekilde iletilir. 
Tor, ağın daha verimli çalışması için oluşturduğu sanal tünelleri en fazla 10 dakika boyunca kullanmaktadır. Daha sonra gönderilecek veriler yeniden kurulacak bir tünel üzerinden iletilir.
(Wikipedia alıntısıdır.)

Tor Browser'i edinelim

Buradan Tor Browser yazılımını edilebilirsiniz. Türkçe dil seçeneği mevcuttur.

Eğer bulunduğunuz ülkede Tor sitesi engelleniyorsa ve sizde Tor browser'i indiremiyorsanız;
gettor@torproject.org mail adresine kullandığınız işletim sistemini yazıp gönderiyorsunuz. Bir kaç dakika içinde size indirme bağlantıları gönderilecektir.

Kurulumu

Windows kullanıyorsanız kurulumu yapıyorsunuz. Masaüstüne Tor Browser simgesi gelecektir. Çift tıklayarak başlatabilirsiniz.

Linux kullanıyorsanız indireceğiniz .tar.xz dosyasını ev dizinine çıkarın ve Tor browser dizinine gelin. Tor Browser Setup dosyasına çift tıklayıp Tor Browser'i başlatın.

Tor browser'i ilk kez başlattığımızda aşağıdaki pencere ile karşılacağız.
a. Doğrudan bağlantı
Doğrudan Tor ağına bağlanırsınız. Ülkenizde herhangi bir sansür yoksa bu seçenek önerilir. Bağlan butonuna tıklamanız yeterlidir.

b. Bridge(Köprü) aracılığıyla bağlantı
Bulunduğunuz ülke Tor ağına bağlanmanızı engelliyorsa bu seçenek kullanılır. Lakin güvenliği üst düzeye çıkarmak için bu adımı yapmanızı öneriyoruz.

Bridge 'leri; yani köprüleri, eklemek için Ayarla butonuna tıklayalım. Aşağıdaki diyalog metni ile karşılaşacağız.
Bu pencerede bize diyor ki: " Yaşadığınız ülke Tor ağına bağlanmanızı engelliyor mu? "
Evet radyo düğmesini seçip İleri butonuna tıklıyoruz. Şu an Türkiye'de Tor ile ilgili herhangi bir kısıtlama yok lakin biz Bridge ayarlayacağımız için bu ayar gerekiyor.
Özel köprüler yazın radyo düğmesine tıklayalım.

Sonra buradaki Tor Bridge sayfasına giriyoruz ve gördüğümüz harfleri metin alanına yazıp Enter tuşu ile Bridgeleri alıyoruz.
Hepsini seç butonuna tıklayıp bridgeleri kopyalıyoruz ve bir önceki resimdeki alana yapıştırıyoruz. 
Daha sonra İleri butonuna tıklıyoruz. Artık ISS bizim tor ağına bağlandığımızı anlamayacak.
Şimdi burada diyor ki; "Tor ağına bağlanırken VPN üzerinden mi bağlansın?"
Bu ayarı yaptığınız zaman Tor başlamadan önce VPN sunucusuna bağlanır ve VPN sunucusu üzerinden Tor ağına çıkar. VPN + Tor ultra güvenlik sağlar.

Ben herhangi bir ayarlama yapmayacağım. Bağlan butonuna tıklayıp Tor'u başlatalım.
Tor browser; Tor ağına bağlanmaya çalışıyor.
Tarayıcımız açıldı ve kullanıma hazır ;)

Deep Web 

Deep Web Nedir?

Türkçe’ye ”Derin İnternet” olarak çevirebileceğimiz Deep Web; Bing, Google, Yahoo gibi arama motorları tarafından listelenmeyen (yani indexlenmeyen), Firefox, Chrome-Chromium gibi tarayıcılarla erişilmeyen, site adresleri .com, .org gibi uzantılara sahip olmayan bir ağdır.

ClearWeb'de bir web sitesi açmak istediğimizde önce, belirtli bir ücret karşılığında domain satın alırız. Sonra yine belirli bir ücret karşılığında hosting satın alırız.
Lakin DeepWeb'de site açmak için hiç bir ücret ödememize gerek yoktur. Tüm veriler kişisel sunucularda barındırılır. Ayrıca bknz: Linux Onion Site Açmak, Linux Server'de Onion Site Açmak

Bir çok Blog'da, Web sitesinde, Video'da DeepWeb'in katmanlara bölündüğünü, daha derinlerde daha değerli bilgilerin olduğunu söylerler. Bu bilgi tamamen yanlıştır. DeepWeb olarak tanımlandığımız alan, Tor ağı içerisinde özel bir ağdır. Site uzantısı .Onion'dur. Velhasılı kelam, 5-6. gibi leveller hikayedir.

Hemen hemen her sitede-forumda; .dll,  .rdos,  .lll gibi uzantıların DeepWeb'in 5. ve 6. seviye linkleri olduğunu söylerler. Bu uzantılar ChaosVPN ağına ait uzantılardır. ChaosVPN özel bir ağ olduğu için linkleri onion linkler gibi yayınlanmaz. Arama motorlarına onion linkler yazıp aradığınız gibi bu linkleri bulamazsınız. Forumlarda paylaşılan .dll , .rdos vs linkleri de gerçek değildir.

Bir yanlışı daha açığa çıkartalım. Tor ağına bağlandığınızda, diğer Tor kullanıcıları sizin IP adresinizi kullanmazlar. Sizin IP adresinizi kullanması için Tor Exit Node olmanız gerekir.

En çok güldüğüm şey ise; Tor kullanırsanız FBI evinize operasyon yapar :))
Bu tamamen saçmalıktır. Tor kullanmak yasaldır, yani suç değildir.
Hepimizin evinde bıçak var. Bu bıçağı evimizde bulundurmak suç değil. Ama biz bıçağı birini yaralamak yada öldürmek için kullanırsak suçtur. Tor buna benzer. Sözün özü, kimse evinize Tor kullanıyorsunuz diye gelmez. Operasyon yapmaz. Hele FBI hiç yapmaz zira FBI, ABD'nin iç güvenlik birimidir. Ülke dışında operasyon yapamaz :))

Güvenlik ve Anonimlik

Hiç bir zaman hiç kimseye gerçek kimlik bilgilerinizi vermeyin. Clear Web'de kullandığınız E-Mail adreslerini Deep Web'de, Deep Web'de kullandığınız E-Mail adreslerini Clear Web'de kullanmayın. 

Windows kullanıyorsanız, hiç bir dosyayı indirip açmayın. Crackli yazılımlar kullanmayın. Güncel programlar, iyi bir antivirüs ve güvenlik duvarı kullanın.
Linux kullanmanızı öneririz. Zira virüsler genelde .exe uzantılı olur ve Linux'ta .exe uzantılı dosyalar tehdit değildir. Windows virüsleri Linux'ta çalışmaz. Linux'un virüs geçirmez bir yapısı vardır.

Hiç kimseye güvenmeyin. Unutmayın adınızı dahi söylemek yok.

Javascript'i kapatın ve Javascript isteyen sitelerden uzak durun. 

Bilgisayarınızın kamerasına bant yapıştırın.

Tor ayarlarıyla oynamayın. Yeni eklentiler yükleyip varolan eklentileri kaldırmayın!.

Tor Browser'i hiç bir zaman tam ekran yapmayın. Mevcut pencere boyutuyla kullanın.

Tor ağına bağlanmak için mümkün olduğunca halka açık ağları tercih edin. (Mesela Kafeler) Ağa bağlanmadan önce MAC adresini maskeleyin ve ayrıldıktan sonra MAC adresinizi eski haline getirin.

Unutmayın Deep Web ajan kaynıyor. Oltaya takılmayın. Sazan olmayın.

Tor Browser Javascript Kapatma

Javascript gizlilik için önemli bir faktördür. Kapatılması gerekmektedir.
Nedenini merak ederseniz duckduckgo amcamıza sorabilirsiniz.
Aşağıdaki adresi Firefox adres çubuğuna yapıştırıp Enter ile sayfayı açalım.
about:config
Kırmızı dikdörtgen içindeki Söz veriyorum dikkatli olacağım! butonuna tıklıyoruz.
Açılan sayfadaki arama kutucuğundan aşağıdaki değeri arıyoruz.
 javascript.enabled
Değeri bulduktan sonra üzerine çift tıklayıp false konumuna getiriyoruz.
Artık Javascript kapalı.

Deep Web Linkleri

s4bysmmsnraf7eut.onion > Mail servisi
li25avt5sr6ais25.onion > Bulut Sunucu
zqktlwi4fecvo6ri.onion > The Hidden Wiki
3g2upl4pq6kufc4m.onion > Duckduckgo
gjlng65kwikileax.onion > Wikileaks
facebookcorewwwi.onion > Facebook Onion sitesi
maqc6rgyz3pnoteh.onion >> Güvenlik üzerine blog
Son link güncellemesi : 23 Kasım 2015

Tabi bunlarla sınırlı değil. Bunları örnek olsun diye paylaşıyorum.

Onion Site Açmak

Kişisel bilgisayarınızda onion site açmak için burayı, Linux sunucunuzda onion site açmak için burayı inceleyebilirsiniz.

Son Sözler

Girmeden önce bir kaç kez düşünün derim.

Bir de bu sosyal medyada ergenlerin uydurduğu; yok efendim işte deep webe girdim psikolojim bozuldu, yok işte işkence videoları izledim uyuyamadım gibi yazılara inanmayın. Ergenlerin ilgi çekmek için yazdığı yazılardır onlar.

Eğer ilk kez Deep Webi duymuşsanız ve girmeye karar vermişseniz, pek bişey bulmayı hayal etmeyin.

Bu anlatımların hepsi eğitim amaçlıdır, Sorumluluk tamamen size aittir. Onion uzantılı sitelere girmemeniz önerilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar