Linux Takas (Swap) Alanı Boyutu Düzenleme

Merhaba dostlar,
Bu yazımızda linux işletim sistemlerinde kurulum sırasında belirlenen takas (Swap) alanı boyutunu nasıl düzenleyebileceğimizi anlatacağım.

Başlamadan önce

Aşağıdaki komut ile Gparted programını kuralım.
sudo apt-get install gparted

Başlayalım

İlk olarak aşağıdaki komut ile takas alanını ayıralım.
sudo swapoff -a
Gparted yazılımını açtıktan sonra; Linux-Swap, Swap, Takas Alanı vs. tarzı bir tablo etiketi görürseniz sağ tıklayarak, Boyutlandır/Taşı yazısına tıklayalım.

Daha sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir karşımıza. 
Buradan ayarlamaları yapıyoruz. Kırmızı kare içine alınan yere basılı tutarak;
Swap alanını küçültmek için "1" yönüne, Swap alanını artırmak için "2" yönüne doğru sürüklüyoruz. Daha sonra Yeniden boyutlandır/Taşı butonuna tıklayarak devam edelim.

Daha sonra yukarıdaki resimdeki Yeşil tik işaretine tıklayarak kayıt edelim. 
Daha sonra aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştıralım.
sudo blkid
Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir çıktı verecektir. 

Kırmızı dikdörtgen içinde görüldüğü gibi yeni bir UUID değerimiz oluştu. Tırnak işaretleri hariç oradaki değerleri kopyalayalım. Şimdi bunu varsayılan ile değiştirmemiz gerekiyor.
Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırıyoruz.
sudo nano /etc/fstab
Şimdi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi çıktı verecektir. Kare içindeki değerleri, yeni değerimiz ile değiştirelim. Yani az önce kopyaladığımız değerleri orada bulunan değerlerle değiştireceğiz. 

Değiştirdikten sonra [CTRL + O] ardından [Enter] daha sonra [CTRL +O] tuşlarına basarak devam edelim.
Şimdi dosyamızı kayıt ettik. Ve artık takas alanının boyutunu değiştirmiş olduk. Şimdi aşağıdaki komut ile Swap alanını sisteme geri bağlayalım.
sudo swapon -a
Tamamdır bu kadar. Bir kaç kere yaparsanız alışırsınız. Aslında pek karşımıza çıkabilecek bir işlem değil ama iki işletim sistemi kullanıyorsanız ve diskinizde yeterli alan yoksa bir parçanız olacak demektir. 
#Jack