Linux Tor Kurulumu

Herkese selamlar,
*.torproject.org alan adları, Türkiye'de erişime engelli olduğu için Tor'un resmi repolarından Tor paketini edinemiyorsunuz. Bu yüzden bu yazımızda Universe repolarını kullanarak, Tor'u yükleyeceğiz ve bridge (yani köprü) ekleyerek bağlantıyı sağlayacağız.

Daha önce blog'da yayınlanmış  Tor Browser ve Deep Web Hakkında Herşey  yazısından alıntı ile, Tor'u tanıyalım.

...Kullanıcılarına anonim iletişim imkânı sağlayan bir ağ ve yazılım projesidir. Tor web tarayıcısı açıldığı anda Tor unsurlarının bulunduğu bir listeden rastgele unsur seçer ve bunlardan verinin üzerinden geçeceği bir tünel (Tor circuit) oluşturur. Tor tarayıcısını kullanarak internete erişmeye çalışan bir kullanıcı, tarayıcıyı açtığında yazılım belirli sayıda Tor unsurunun bulunduğu bir tünel oluşturarak kullanıcının verilerini bu tünel üzerinden gitmek istediği yere ulaştırır. Bu işlem sırasında giden veri her Tor unsuru üzerinden geçerken şifreli bir şekilde iletilir. 
Tor, ağın daha verimli çalışması için oluşturduğu sanal tünelleri en fazla 10 dakika boyunca kullanmaktadır. Daha sonra gönderilecek veriler yeniden kurulacak bir tünel üzerinden iletilir...


Tor Kurulumu

Aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde/terminalde çalıştıralım. İlk komutumuz Universe repolarını aktifleştirecek.
sudo add-apt-repository universe
Paket önbelleğini güncelleyelim ve tor paketini kuralım.
sudo apt-get update
sudo apt-get install tor deb.torproject.org-keyring

Bridge(Köprü) Nedir?

Tor, Ülkenizde engelli olduğu için bridge eklenmeden bağlanmıyor. Tor browser yazısında Jack ve Joe, Tor Browser'a nasıl bridge ekleneceğinden bahsetmiş fakat bridge hakkında bilgi vermemiş. Bu satırdan sonra bridge'ler hakkında bilgi edineceksiniz.

Tor bridge'leri, ana Tor dizininde listelenmeyen Tor röleleridir. ISS'niz bilinen tüm Tor rölelerini engellese bile, herkese açık bir liste olmadığı için ISS bu röleleri engelleyemez.

Tor'a bridge eklemek, gizliliğinizi artırdığı gibi, ISS'nizin Tor'a bağlandığınızı anlamasını önler.

Tor, bridge eklemek için iki seçenek sunar. Tor browser varsayılan olarak bazı bridge'leri sizlere sağlar. Fakat bu köprüler genel olarak açık dağıtıldığı için sansürcü ülkeler bu adresi engelleyebilir. Bu durumda bazı bridge adreslerini bulmanız gerekiyor.

Aktif bridge adreslerini bulmak ve tor yapılandırma dosyasına eklemek için Tor tarafından sağlanan bridges.torpoject.org adresini kullanıyoruz. Fakat bu site ülkenizde engellendiği için bu siteye bağlanamacaksınız. Alternatif olarak  bridges@torproject.org  mail adresine Yahoo, Gmail yada RiseUp servislerinden birini kullanmak şartıyla mail yolladığınızda, bir kaç dakika içinde sizlere bridge'leri göndereceklerdir.
Mail alıcı kısmına   bridges@torproject.org  adresini yazın ve gövde kısmına (BAŞLIĞA DEĞİL!)   get transport obfs4  yazıp maili yollayın.

Mail adresine bir kaç dakika içinde aşağıdaki gibi bir yanıt gelecek.

Mailde gelen IP ve Fingerprint (Siyah kare içindekiler) adreslerini kopyalayın. Daha önce burada uçbirimde/terminalde dosya düzenlemeden bahsedilmişti. nano komutu ile torrc dosyasına edindiğimiz bridge'leri ekleyeceğiz.

Aşağıdaki komut ile /etc/tor/torrc dosyasını açın.
sudo nano /etc/tor/torrc
Aşağı yön tuşu ile dosyanın en alt satırına inin ve şu satırı ekleyin.
UseBridge 1
Daha sonra alt satıra geçin ve kopyaladığınız bridgeleri buraya yapıştırın. Yapıştırdığınız satırların başlarına Bridge ibaresini ekleyin. Son hali aşağıdaki gibi olmalı.
Bridge eklediniz ve artık Tor ağına bağlanmak için hazırsınız. Eğer bağlantı sağlanamazsa farklı bir bridge deneyin. Sorun yaşarsanız bize bildirebilirsiniz.

Tor Hizmetinin Başlangıçta Çalışması

Tor, arka planda hizmet olarak sistem başlangıcında çalışmaya ayarlanmıştır. Tor hizmetini kullanmıyor olsanız bile bilgisayarınızı açtığınızda arka planda çalışır ve her Socks5 olarak kullanılmaya hazırdır. Tor'un açılışta çalışmasını istemiyorsanız aşağıdaki komutu çalıştırın.
sudo systemctl disable tor.service

Tor Hizmetinin Başlatılması

Tor hizmetinin başlangıçta çalışmasını engellediyseniz, Tor'u kullanmak için hizmeti başlatmalısınız.
Tor'u bir kaç farklı şekilde çalıştırabilirsiniz. Kısa süreli başlatmak isterseniz aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.
tor
Kısa ve pratiktir. Ctrl+C ile yada terminal penceresini kapattığınızda Tor ağına olan bağlantı kesilir.

Tor'u hizmet olarak arka planda çalıştırmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.
sudo service tor start
Hizmeti durdurmak için aşağıdaki komutu kullanın.
sudo service tor stop
Hizmet durumunu öğrenmek isterseniz aşağıdaki komutu kullanın.
sudo service tor status

#AnarsistYazilimci

Son güncelleme: 23 Ocak 2018 01:26